Prečo vám novoročné predsavzatia nefungujú, a 3 užitočné tipy, ako to zmeniť

Každoročne nás začiatok nového roka zvádza k tomu, aby sme si dali nejaké novoročné predsavzatia. Sme plní nádeje, že tentokrát, tento rok už konečne, proste tento rok už bude všetko inak! Začneme sa zdravo stravovať,  začneme chodiť do posilky (behať/cvičiť jogu/čokoľvek iné), prestaneme fajčiť, budeme tráviť viac času s rodinou,  budeme tráviť menej času na Facebooku (pred telkou/pri pive/doplňte váš požierač času),  a začneme…, a prestaneme… Jednoducho – úplne inak, ako to bolo doteraz!

No počkať, je mi to všetko nejaké povedomé, nebolo to náhodou takto isto aj minulý rok?

Rovnaké nadšenie, odhodlanie a optimizmus, ktoré vydrží spravidla tak do Troch kráľov, a vo februári si na  už ani nespomenieme a žijeme zase „normálne“. A možno ste to vzdali už dopredu a žiadne novoročné predsavzatia si ani nedávate, lebo aj tak ste nikdy nič z nich nedodržali. Ako je to možné? V čom je problém?

Má vôbec nejaký zmysel dávať si novoročné predsavzatia?

Určite áno, treba len vedieť, ako na to. Je užitočné z času na čas sa pozrieť, ako žijeme, či sme s tým spokojní, a ak nie, ako by  to v ideálnom prípade malo byť a čo pre to môžeme urobiť. Prelom rokov je ideálny čas na bilancovanie.

Energia ročného obdobia priam zvádza ísť hlbšie do seba, tak ako aj životná energia  a sila prírody je v zime ukrytá pod povrchom. Všetko odpočíva a pripravuje sa na nadchádzajúcu sezónu. Aj my v tomto čase môžeme odpočívať, naberať sily a vytvárať si víziu budúceho roka.

Je užitočné mať jasnú predstavu, ako by náš život mal vyzerať, mať vytvorenú  víziu svojho ideálneho života.

Je ale dosť naivné myslieť si, že sa nám podarí zo dňa na deň kompletne zmeniť život, začať robiť veci, do ktorých sa nám celý rok nechcelo, a prestať robiť iné, s ktorými sa nám už roky nedarí skoncovať,  a to len preto, že práve meníme kalendár.

Čo s tým? Ako si naplánovať pozitívne zmeny tak, aby ste ich aj dodržali?

Ponúkam vám nasledujúce 3 užitočné tipy, ako to tento rok urobiť inak, a konečne dosiahnuť viditeľné pozitívne zmeny vo svojom živote:

1) Vytvorte  si pozitívnu motiváciu

Základným predpokladom dosiahnutia nejakého výsledku je to, či to naozaj chcete vy, alebo si iba myslíte, že by ste mali, alebo si to dokonca iba myslí niekto iný a vy máte pocit, že by ste mali naplniť jeho očakávanie. Ak niečo naozaj chcete, dôležité je uvedomiť si prečo.

Ak chcete napríklad schudnúť, dôvod „lebo teraz vyzerám hrozne“ neznie veľmi povzbudivo a budete mať skôr tendenciu v slabšej chvíľke sa ľutovať a zajedať svoj žiaľ niečím nie práve konštruktívnym a podporujúcim váš cieľ.

Skúste si radšej predstaviť, čo sa zmení, keď to dosiahnete: ten pocit, keď idete po ulici a muži sa za vami otáčajú, keď si môžete smelo kúpiť a obliecť tie úžasné letné šaty, ktoré vyzerajú tak skvelo na figuríne vo výklade, ten príval energie, keď už nemusíte vláčiť so sebou všetko to zbytočné závažie, keď si môžete zaviazať šnúrky na topánkach normálne a nie „na potápača“… Tento pocit si vyvolajte vždy, keď budete zvažovať obvyklý nočný nájazd do chladničky, alebo váhať s vykonaním dohodnutej športovej aktivity.

2) Určite si  konkrétny, merateľný, dosiahnuteľný a časovo ohraničený cieľ

Už len samotný názov záväzku môže vytvoriť zmenu v prístupe. Totiž „Novoročné predsavzatie“ je vo svojej podstate dopredu odsúdené na neúspech, lebo je viazané len k jednému konkrétnemu dátumu – Nový rok, 1.1.,  a samotné slovo „predsavzatie“ pôsobí tak nejako nezáväzne, asi tak ako „pokúsim sa“.  Pri tom „ročný cieľ“ jasne dáva najavo, že ide o niečo dôležité a dlhodobé.

A ako si teda stanoviť cieľ tak, aby nás každodenne motivoval k jeho dosiahnutiu?

Nedávajte si po x-tý krát predsavzatie „začnem už konečne chudnúť „, ale cieľ „do konca roka schudnem x kg“ (konkrétny,  dosiahnuteľný a pre vás uveriteľný  počet)  a napíšte aj,  akým spôsobom  – vypíšte opatrenia, ktoré pre to urobíte.

Vyhľadajte si informácie o stravovaní a životospráve, nájdite si podporný program, kde vás niekto bude podporovať v skupine a podobne. Veľmi pomôže rozdeliť si ročný cieľ na menšie úseky a vytvoriť si časový harmonogram, v ktorom budú aj políčka na odfajkávanie čiastkových úspechov. Rovnako sa dá postupovať aj pri akomkoľvek inom cieli.

3) Vystavte si  svoj cieľ na viditeľnom mieste

Dôležité je vidieť svoj cieľ stále pred sebou, a vždy pri pohľade naň precítiť ten pocit, aké to bude skvelé, keď už bude realitou. Takže žiadne prasiatko na chladničke, ktoré vo vás vyvolá iba frustráciu a nespokojnosť s tým, čo je teraz. Vystavte si fotku, na ktorej ešte vyzeráte tak, ako by ste chceli (ak takú nemáte, tak si ju vytvorte vo fotošope alebo vystrihnite telo niekoho iného a doplňte svoju hlavu ;-)).

Nezabúdajte pri tom na bod 1 – uveriteľný cieľ! Nedávajte si fotku anorektickej 13 ročnej modelky, keď momentálne máte 20 kg nadváhu a v rodine máte geneticky zakódovanú postavu typu „krv a mlieko“. Zapojte do podpory dosiahnutia cieľa čo najviac faktorov – nájdite si parťáka alebo celú podpornú skupinu, dajte si verejný záväzok, vytvorte si Vision Board.

Prajem vám veľa úspechov pri dosahovaní vašich cieľov 🙂

Slavomíra Harcegová
Pracujem ako konzultant feng šuej a dizajnér. Pomáham ľuďom vytvoriť si harmonický domov, učím ich zariadiť si svoj priestor tak, aby ich dobíjal pozitívnou energiou a podporoval na ceste k splneniu svojich snov. Rada to naučím aj vás :-)
Komentáre