Prvé roky dieťaťa sú kľúčové pre jeho ďalší rozvoj. Nasáva ako špongia všetky podnety, s ktorými príde do styku. Prostredie, ktoré ho obklopuje, má na neho veľký vplyv a podieľa sa na jeho formovaní. Zariadenie detskej izby je preto veľmi dôležité pre zdravý vývoj nášho dieťaťa. A rozhodne to nie je len o tom, koľko peňazí do zariadenia investujete (ako sa môžete presvedčiť aj z príkladu na konci článku)
Najdôležitejšie v detskej izbe je umiestnenie postele. Zariaďovacia zásada číslo 1 o pozícii sily je tu dôležitá dvojnásobne. Posteľ by mala byť prirazená čelom k pevnej stene, s výhľadom na dvere, ale nie priamo oproti nim. Ak rozmery izby nie sú dostatočné na umiestnenie postele čelom ku stene, môžete ju k nej prisunúť aj bokom. Vtedy je ale dôležité, aby posteľ mala dostatočne vysoké čelo, a v ideálnom prípade k nemu postaviť aj komodu alebo skrinku. Viac informácií o pozícii sily nájdete aj v tomto videu:
Umiestnenie postele v rohu izby je menej vhodné, tu sa môže vytvárať stagnujúca energia. Rovnako nie je vhodné ani umiestnenie postele pod oknom. Okrem toho, že tu nie je dostatočná opora pevnej steny a teda ani pocit bezpečia, fyzikálne a zdravotné vplyvy tu tiež nie sú priaznivé. Prúdenie teplého vzduchu z radiátora vysušuje sliznice, a z okna zasa prúdi studený vzduch.
Nad posteľou by nemali byť žiadne police ani skrinky, na podvedomej úrovni pôsobia zaťažujúco a evokujú nebezpečenstvo. Z tohoto dôvodu nie je veľmi vhodná ani poschodová posteľ, dieťa spiace naspodu je takto v značne nevýhodnej pozícii.
Obrázok nad posteľou môže byť, dôležitý je ale vhodný motív. Deti majú obrovskú obrazotvornosť, je dôležité obklopiť ich pozitívnymi symbolmi. Všetko, čo máme nad posteľou, nás ovplyvňuje. U chlapcov je niekedy tendencia použiť postavičky z obľúbenej akčnej rozprávky. Bojová scéna alebo hrdina so zbraňou však nie je najpriaznivejší motív pre pokojný spánok. Na podvedomej úrovni programuje dieťa na „boj“, a bohužiaľ väčšinou sa „nepriateľom“ stanú rodičia alebo súrodenci. Skúste preto v obrázkoch vnímať aj posolstvo na pozadí.
Rovnako opatrný treba byť aj pri výbere farieb. Príliš veľa farieb, alebo použitie veľmi intenzívnych odtieňov tiež môže mať za následok nadmernú stimuláciu nervovej sústavy detí. Môžu potom byť podráždené, mať problémy so zaspávaním, nebudú sa vedieť tak ľahko stíšiť. Dnešné deti zvyknú mať aj množstvo hračiek, ktoré tiež hýria všetkými farbami. Ak je to aj váš prípad, berte to do úvahy pri výbere náteru steny a nábytku. Jemnými pastelovými farbami nič nepokazíte. Pôsobeniu farieb sa budem ešte venovať v samostatnom článku.
Najlepšie sú prírodné materiály. Najpriaznivejšie na zdravie dieťaťa pôsobí posteľ z masívneho dreva. Dôležitá je aj povrchová úprava, dbajte na nezávadnosť všetkých použitých náterov. Drevo sa uplatní aj na podlahe, ako alternatívu môžete použiť korok alebo koberec z prírodnej tkaniny. Laminát či vinyl tu nie je veľmi vhodný.
A na záver ešte sľúbený príklad z praxe:
Posteľ oproti dverám, bez pevného čela, a príšera so zbraňou v nadživotnej veľkosti na celú stenu. Každý chce pre svoje dieťa len to najlepšie. Niekedy sa ale pre nedostatok informácií môže vaša snaha minúť účinkom, alebo – ako v tomto prípade – spôsobiť aj zbytočné problémy. A to napriek tomu, že ste do výberu zariadenia investovali veľa času a energie, a často aj nemalé finančné prostriedky.
Pokiaľ máte pocit, že vaše dieťa je príliš aktívne, alebo naopak zaujíma sa málo o svoje okolie, má problémy so spaním, nechce zostávať samo vo svojej izbe a podobne, skúste sa porozhliadať po jeho izbičke. Vnímajte pocitovo, všímajte si aj detaily, ako keby ste tu boli na návšteve po prvý krát. Možno sa vám podarí vysledovať spojitosť so správaním dieťaťa. Ak nie ste si istí, využite služby konzultanta feng šuej. Šťastný úsmev vášho dieťatka za to stojí 🙂