Pokoj v nepokojných časoch

Ako si zachovať vnútorný pokoj?

Ako nepodľahnúť strachu a panike, keď všade okolo sa na vás valí záplava negatívnych správ? Dá sa vôbec zachovať si pokoj, alebo nebodaj dokonca aj zažívať pozitívne emócie v časoch, aké práve teraz žijeme? Ale samozrejme že áno 🙂 Treba si byť len viac vedomý svojich reakcií na to, čo sa okolo vás deje.

Čo môžete urobiť?

1) Obmedziť prísun negatívnych správ

Neustále vystavovanie sa negatívnym emóciám má za následok zhoršenie vášho psychického, a po čase aj fyzického stavu. Naozaj potrebujete vedieť, kde koľko cudzích ľudí kde zomrelo alebo zažilo nejakú tragédiu a akým spôsobom? Každý deň sa rodí aj umiera obrovské množstvo ľudí, bez ohľadu na to, či vy kvôli nim smútite alebo nie. Vaša ľútosť im nijako nepomôže ani nespôsobí žiadnu zmenu v živote pozostalých. Vo vašom tele ale rozhodne áno, a určite nebude pozitívna.

Väčšinu dňa totiž fungujeme na „autopilot“, naše reakcie riadi naše podvedomie. Niečo vidíme alebo počujeme, naša myseľ to nejako vyhodnotí a podvedomie vyšle signál na reakciu. Zlé správy? Niekto zomrel? Nebezpečenstvo! Rýchlo prepnúť do módu „útok alebo útek“ a vypustiť celý chemický koktejl hormónov pripravujúci telo na akciu!

K vybitiu pripravenej energie útekom alebo útokom ale nedojde, lebo sedíte doma pred televízorom a nebezpečenstvo nie je skutočné, netýka sa vás. Čo s nahromadenou energiou, čo s napätím? Hromadí sa v tele a zarába vám na zdravotné problémy, alebo podvedome nájdete iný spôsob, akým sa vybiť (spravidla na rodinných príslušníkoch, ktorí sú práve k dispozícii).

Týmto vás rozhodne nenabádam k bezcitnosti alebo ľahostajnosti. Iba k zmene postoja z bezmocnej obete, ktorá sa pozerá na všetko to utrpenie a trpí, na vedomého tvorcu svojej reality. Skúste si položiť vždy otázku: „Môžem s tým niečo urobiť?“ Ak je odpoveď áno, zamerajte pozornosť na hľadanie najvhodnejšieho riešenia. Ak je odpoveď nie, potom stačí len prijať že je to tak a neviem to nijako ovplyvniť, a obrátiť pozornosť k veciam, ktoré ovplyvniť viem.

Ak má problém riešenie, nemá zmysel robiť si starosti. Ak nemá riešenie, starosti nepomôžu

Dalajláma

2) Všímať si vedome svoj vnútorný stav

Všímajte si počas dňa, na čo myslíte a ako sa cítite. Ak cítite napätie, stres, nervozitu, vytvorte si návyk, ako sa vedome uvoľniť. Môžete si urobiť pár hlbokých nádychov a výdychov, zmeniť myšlienky a zamerať sa na niečo, za čo ste vďační. Ak máte možnosť tak urobte aj nejaký fyzický pohyb – tanec na obľúbenú hudbu, pár cvikov pri otvorenom okne, alebo krátka (ideálne aj dlhšia) prechádzka v prírode (ak teda máte možnosť ísť do prírody mimo mesto a dýchať čerstvý vzduch bez rúška).

3) Naučte sa viac veriť svojmu telu

Naše telo je dokonalé, rovnako ako celá príroda. Základné životne dôležité funkcie si riadi samo, nemusíme vedome dozerať na tlkot srdca alebo prácu pečene. Napriek tomu dokážeme procesy v tele svojou mysľou ovplyvniť, či už pozitívne, alebo bohužiaľ, vo väčšine prípadov (bez poznania súvislostí) negatívne.

Zvykli sme si zodpovednosť za naše zdravie vkladať do rúk „odborníkov“. Uverili sme, že nemáme žiadnu moc nad svojím zdravím, že „odborníci“ vedia lepšie, čo sa v našom tele odohráva. To z nás robí bezmocné obete! Potom nadávame na zúfalý stav nášho zdravotníctva, ktoré nie je schopné sa o nás primerane postarať a zabezpečiť naše zdravie, trasieme sa doma od strachu pred „smrteľným“ vírusom a čakáme na vakcínu, ktorá jediná nás môže zachrániť.

Zabúdame na to, že máme aj imunitný systém, ktorý slúži na ochranu pred vírusmi a baktériami. Prežili sme ako ľudstvo tisícročia, máme vytvorené prirodzené a funkčné mechanizmy na zabezpečenie nášho prežitia ako druhu. Nie sme až tak bezmocní, ako s nám to snažia nahovoriť. Tu je napríklad jeden z mnohých príbehov, ako svojím myslením a prístupom dokážeme zvrátiť často podľa lekárov nezvratné diagnózy.

Lekári ho už odpísali, nevzdal to a dnes sám lieči 🙂

A nehovorím, že lekári sú zbytoční alebo že netreba dodržiavať nejaké opatrenia. Ide len o to, že obávaný aktuálny vírus nie je mor, nemusíte sa teda v noci budiť hrôzou že by ste sa nebodaj nakazili. Strach a iné negatívne emócie zbytočne oslabujú váš imunitný systém, a tiež platí že čomu venujete pozornosť, to posilňujete.

A tak najspoľahlivejší spôsob, ako zostať zdravý, je prestať sa zameriavať na vírus, prestať počítať nakazených a sledovať katastrofické predpovede a nezmyselné hádky o vhodných opatreniach, ale naopak zamerať sa na zlepšenie svojho zdravia a posilnenie svojej imunity. Viac dôverovať svojmu telu, a podporiť ho aj skutkami. Na internete nájdete plno tipov na posilnenie imunity a celkové utuženie zdravia 😉

Slavomíra Harcegová
Pracujem ako konzultant feng šuej a dizajnér. Pomáham ľuďom vytvoriť si harmonický domov, učím ich zariadiť si svoj priestor tak, aby ich dobíjal pozitívnou energiou a podporoval na ceste k splneniu svojich snov. Rada to naučím aj vás :-)
Komentáre