Od vítania Nového roka nás už delí nejaký ten deň, sviatky skončili, a to je obvykle čas, kedy novoročné predsavzatia blednú a väčšina ľudí nebadane vkĺzava do starých vybehaných koľají. A možno ste popri tom minuloročnom ročnom humbuku nemali ani pomyslenie na vytváranie nejakých predsavzatí a optimistických cieľov. V tom prípade mám pre vás dobrú správu –
Ale tentoraz sa na to v kľude lepšie pripraviť. Čínsky Rok Kovového Byvola sa začína 12. februára, a tento deň je výborným impulzom na vytvorenie vízie na váš rok 2021. Aký chcete, aby bol?
Ako na to? Skúste postupovať podľa nasledovného návodu:
Dôležitou, často podceňovanou súčasťou príprav na Nový rok je bilancovanie. A tak skôr ako sa zamyslíte nad tým, čo by ste chceli od tohto roka, je veľmi vhodné pozrieť sa bližšie na ten práve ukončený. Aký bol? Čo sa vám podarilo? Ako ste sa posunuli na svojej ceste?
Nenechajte sa pri tom vtiahnuť do pozície obete a do všeobecného katastrofického prezentovania roku 2020. Skúste napriek všetkému nájsť aj pozitíva, ktoré vám priniesol – možno novú silu, ktorú ste vďaka nečakanej situácii v sebe potrebovali objaviť, nové riešenia, zvládnuté výzvy…
Ak ste si minulý rok spísali ciele, prejdite si ich v kľude jeden po druhom – podarilo sa ho splniť? Ak nie, je ešte stále aktuálny? Oceňte sa za všetko, čo ste dosiahli, poďakujte za všetko, čo ku vám prišlo. Nemá zmysel obviňovať sa, ak ste niečo nezvládli. Poďakujete sa aj za túto skúsenosť – už viete, ako veci nefungujú, a môžete to tento rok urobiť inak.
Ak ste už zorientovaní v svojom minuloročnom živote, povzbudení hoc aj drobnými úspechmi a pozitívne naladení na radosť z tých budúcich, môžete prejsť k ďalšiemu kroku: ujasniť alebo pripomenúť si, aké sú vaše túžby a sny, aký je váš vysnený životný štýl. Doprajte si dostatok času a predstavte si, ako by ste chceli aby vyzeral váš život o 5, o 10 či o 20 rokov. Kde bývate? Ako vyzerá váš deň? Čím sa zaoberáte? Kým ste sa stali? S kým žijete, kto sú vaši priatelia?
Popustite smelo uzdu fantázii, píšte čo vás napadne. Neobmedzujte sa terajšou realitou, toto ešte nie sú plány na ďalší rok 🙂 – slúži to len na podporu napojenia sa na svoju dušu, na spojenie sa so svojimi možno zabudnutými alebo potlačenými snami. Spomeňte si čím ste chceli byť ako dieťa, pri akej činnosti zabúdate na čas, čo by ste chceli robiť keby ste sa nemuseli starať o peniaze, alebo kto je pre vás inšpiráciou a chceli by ste žiť podobne…
Konečne nastala najdôležitejšia fáza – vybrať ciele na tento rok. Ak ste si popísali námety na niekoľko paralelných životov , vyberte z nich na realizáciu pre tento rok ten, ktorý vás v tomto období najviac láka, alebo k splneniu ktorého máte v tomto čase vytvorené najlepšie predpoklady. Ak máte naopak iba jeden veľký sen, splnenie ktoré ho sa vám momentálne zdá v nedohľadne alebo úplne nemožné, skúste si ho rozložiť na postupnosť malých krokov a zistite, čo z toho by ste mohli uskutočniť tento rok. Vždy sa dá nájsť niečo, čo vás posunie aspoň o kúsok bližšie.
Doteraz to bolo skôr o premýšľaní, rozjímaní, zamestnávali ste prevažne hlavu. V tejto fáze konečne môžete zapojiť aj ruky 🙂 . Vytvoríme si totiž spolu Nástenku cieľov, alebo (ako sa jej dnes často hovorí) Vision board.
Naša myseľ je mocnejšia, ako by ste si možno mysleli. Vaše myšlienky majú silu, tvoríte si nimi vašu realitu bez ohľadu na to, či si to uvedomujete alebo nie. Najväčšiu silu majú myšlienky sprevádzané emóciami, pozitívnymi či naopak negatívnymi. Dokážete si predstaviť, koľko rôznych myšlienok vám za deň prebehne hlavou?
To, ako dnes žijete, je výsledkom toho, aké ste mali myšlienky v minulosti. To, ako budete žiť o pár rokov, bude výsledkom vašich terajších myšlienok. Ako zabezpečiť, aby ste sa čo najčastejšie zaoberali pozitívnymi predstavami vašej vysnenej budúcnosti namiesto hororových scenárov o tom, aká katastrofa vás môže postihnúť?
Vytvorte si „pripomienkovač“ – nástenku, na ktorú umiestnite obrázky a popisy vašich snov, cieľov a plánov. Zaveste si ju tak, aby to bola prvá vec, na ktorú ráno pozriete, a posledná, ktorú uvidíte pred zaspávaním. Nech vás hneď ráno pozitívne naladí predstava splnených snov, nech večer pred spaním namiesto obvyklého premietania pracovných problémov môžete radšej zaspávať pri krásnej predstave svojho vysnívaného života 🙂
V dnešnej dobe môžete využiť aj moderné technológia a vytvoriť si šetrič obrazovky na počítač alebo pozadie na mobil s vašou víziou – kreativite sa medze nekladú 🙂