„… a naozaj mi môže mandala pomôcť pritiahnuť peniaze (partnera, lepšiu prácu…)? To akože fakt??“ Takéto a podobné otázky dostávam často, vlastne skoro vždy, keď sa s niekým bavím o mandalách :-).
Ako je to možné? Ako to vlastne funguje?
Začnime pekne od začiatku: samotné slovo MANDALA sa zrodilo v Himalájach medzi Čínou a Indiou – kedysi tu existovala veľká ríša, ktorá sa volala Tibet. Objavuje sa aj v sanskrite, jazyku starovekej Indie, ako aj vo védach.
Mandalové umelecké formy nájdeme v rôznych kultúrach po celom svete. Kruh je zázračná geometrická forma, ktorá odjakživa priťahovala človeka, takže sa niet čo čudovať, že ho každá civilizácia nejakým spôsobom využila vo svojom živote. Pritom všetky kruhové formy boli v staroveku i stredoveku používané s úctou. Vyjadrovali väčšinou duchovné témy. Do stredu kruhových foriem sa často umiestňovali slnečné symboly, rôzne božstvá, Anjeli, Svätci, Boh, Absolútno, Vesmír, Človek…
Mandaly vyjadrujú jednoduchú pravdu, že v každom kruhu, tak ako v duši človeka, je stred. Tento stred je živý a silný, má veľkú príťažlivosť. Byť v strede znamená o všetkom vedieť, vnímať všetko okolo seba rovnocenne, mať ku všetkému rovnako blízko.
Všetky mandaly majú jedno spoločné. Vždy vyjadrujú odvekú túžbu človeka byť súčasťou posvätného priestoru alebo sa k nemu aspoň priblížiť.
Medzi posledné zaujímavé objavy vo fyzike patrí napríklad nájdenie paralely medzi podstatou Einsteinovej teórie relativity svetla a tibetskou mandalou. Helmut Hansen na základe vedeckých výpočtov vyslovil predpoklad, že v tibetskej mandale je výtvarne a geometricky vyjadrený univerzálny model Vesmíru so svojim viditeľným aj neviditeľným spektrom energií, dokonca, že v sebe ukrýva aj poznanie nadsvetelných rýchlostí, ktoré ešte len budú objavené. Potvrdilo sa tak vlastne to, čo zasvätení budhisti o mandale vedeli už dávno.
V súčasnosti je slovo mandala medzinárodné, neoznačuje len tibetské posvätné kruhové obrazy, ale rôzne tvorivé aktivity v kruhu.
Ide o to, aby sa ľudia odvážili vstúpiť do kruhu, odložiť spoločenskú masku a dotknúť sa tak svojej duše. Nejde len o kreslenie pekných obrázkov, ale o objavenie techniky, pomocou ktorej sa môžete vnútorne očistiť alebo naštartovať nové duševné programy. Maľovať mandalu je ako vstúpiť do vlastnej duše.
Ľubomír Slejzák
P.S.
A ak sa chcete sami presvedčiť, či tie mandaly naozaj fungujú, vyskúšajte si to na sebe – príďte na kurz, namaľujte si svoju vlastnú mandalu a uvidíte, čo sa bude diať 🙂